Klášter Jonghe Gong – největší lamaserie v Pekingu

Na nezapomenutelné dojmy z dopolední návštěvy Zakázaného měs­ta navazuje ve druhé polovině dne návštěva lámaistického klá­šte­ra Jonghe Gong – největší lamaserie v Pekingu. V klášteře se ocitáme téměř z ničeho nic. Autobus zastavuje v normální ulici, ujdeme jenom pár kroků a najednou je před námi bohatě vyzdobená vstupní brána.


Ještě před prohlídkou se nám dostává výkladu k alespoň rámco­vému pochopení náboženství v Číně.

Oficiálně je země ateistická, ale náboženství je tolerováno. Do momentu, kdy začne být „napadán“ stát. Hlavním náboženstvím je bud­dhismus, následuje taoismus a konfucionismus. V Číně se dnes v souvislosti s buddhismem hovoří o sto milionech věřících, mu­sli­mů je na 20 milionů, protestantů 5 milionů a nejméně 4 miliony řím­ských katolíků.

Počátky buddhismu v Číně spadají do prvního století. Do říše se učení dostalo prostřednictvím obchodníků a mnichů, kteří puto­vali Hedvábnou stezkou.  Nejvyšší oficiálně podpoře se buddhismus tě­šil za dynastie Tang (618-907), kdy několik císařů podporovalo buddhistické učení.

Od 7. století se objevuje nejprve v Tibetu a později ve vnitrozemí odnož buddhismu – tantrický buddhismus nebo lamaismus. Převáž­ně prý nahradil původní domorodé náboženství.

Klášter

Dojmy z návštěvy velice dobře udržovaného kláštera jsou neza­pomenutelné. Obdivujeme se nádherné výzdobě objektů, plasti­kám, obra­zům vzácným, náboženským relikviím. Vrcholem je přes dvacet metrů vysoká – z jednoho kusu santalového dřeva – vyře­za­ná  socha Buddhy, umístěná v pavilonu Věčného štěstí.

Fotografovat ani filmovat se nesmí, ale nikdo toho znovu nedbá… S vyjímkou tabulek nás ani nikdo ne­upo­zorňuje.

Při prohlídce jsme svědky probíhajících obřadů i motliteb jednot­livců, starších ale i mladých lidí. Vůně hořících tyčinek, někdy ce­lých svazků najednou ( 3 tyčinky jsou prý minimum), zpěvy a hlasité modlitby mnichů doprovázené zvuky bubnů a gongů…

Nakupujeme si cédéčka se sugestivní hudbou, která nám snad bude připomínat tuto atmosféru…

Lámaistický chrám je dalším velkým zážitkem našeho objevování staré, ale i současné Číny.