Návštěva krasových jeskyní a Skály sloního chobotu

Po obědě, který se od dosavadních podávaných jídel dost odli­šuje (použitím většího množství ostřejšího koření – o „laťjo“ na stůl však stejně žádám) máme na programu návštěvu jedné z něko­li­­ka krasových jeskyní nacházejících se nedaleko města.

Námi navštívená jeskyně je pojmenovaná Jeskyně rákosové píšťal­ky. Název odvozený od v oblasti odedávna pěstovaného rákosu, používaného mimojiné k výrobě fléten a píšťal.

Krasová jeskyně

Venku je veliké dusno a chvílemi znovu drobně mží. Podzemní prohlídka jeskyně je proto příjemnou procházkou. Před vstupem jsme odchyceni, tak jako všude v místě větší frekvence turistů, prodejci různých suvenýrů, a především rákosových píšťalek.

Počáteční, „testovací“ cena: píšťalka = 1 dolar, je při východu podstatně nižší – dolar střídá yuan, za který si lze těsně před odjezdem autobusu dokonce koupit píšťalky dvě.

Všechny části jeskyně jsou nádherně nasvíceny. Jako snad na ce­lém světě jsou i zde stěžejní vápencové rozmanitosti přirov­návány k různým zvířatům, váží se k nim lidové pověsti apod. Také vlastní fantazii se meze nekladou.

Jeskyně vystupuje na povrch v krásné zahradě. Všude kolem nás zá­plava bohaté zeleně, rozléhá se zpěv ptáků – botanici a ornito­lo­gové si zde určitě přijdou na své.

Přestává mžít a my se po přejezdu zpět do města vydáváme poprvé k řece Li Jiang. Nedaleko od centra Kuejlinu jí vévodí Skála sloního chobotu.

Skála sloního chobotu

Podle pověsti slon, patřící císaři Nebes kdysi onemocněl. Místní obyvatelé ho uzdravili a on se jim za to chtěl odvděčit pomocí. Když se to císař dozvěděl rozhněval se na slona a probodl ho dýkou, ve chvíli, kdy slon pil z řeky.

Část skály má skutečně podobu obrovské slonní s chobotem po­no­řeným do řeky. Pagoda na vrcholu skály připomíná (svým zvláštním tvarem) část zbraně zabodnuté do hřbetu zvířete.

Do vyprávění lidové pověsti začíná znovu pršet (oblast je prý jedna z nej­deštivějších v celé zemi). Déšť je nyní již docela hustý, fotoaparát nechávám odpočinout.

Skála sloního chobotu 2

Ještě chvíli se díváme na přírodní scénérii, která inspirovala řadu básníků a spisovatelů k napsání děl opěvujících toto bájné místo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *