Navštívit císařský letní palác je velký zážitek

V sobotu 26. května po snídani opouštíme hotel Song He, který nám byl po pět dní příjemným domovem. Před odjezdem z Pekingu ještě dopoledne navštěvujeme Císařský letní palác, vzdálený necelých 20 kilometrů od metropole. Počasí je po předchozích dvou polooblačných dnech znovu velmi teplé,  nebe bez mráčku.


Je sobota, Číňané prý rádi tráví volný čas  na výletních místech… a tak jsou místa prohlídky již dopoledne dost zaplněna.

Císařský letní palác

Palácové objekty, zahrady a parky, umělé skály, potoky a říčky (vybudované na ploše o rozloze 290 hektarů), jsou proslaveny dokonalou koordinací celku a jednotlivých částí. Navíc leží v překrásné krajině, obklopeny bujnou vegetací uspořádanou v zajímavých zahradních skupinách.

Místo bylo letním císařským sídlem již před 800 roky, dnešní palác se­stávající z několika budov byl vystavěn až v 18. století. Původní objekty byly několikrát vyrabovány a vypáleny francouzskými  a an­glickými vojsky po neúspěšných jednáních s císařem o míru…

Divadlo

Za dnešní převážně přízemní podobu s bohatými malbami, palác vděčí hlavně císařově vdově CiXi, která objekt nechala začátkem minulého století opravit.

Obdivujeme se stavbě navštíveného divadla, kde císařovna sle­do­va­la opery (v letním paláci jsou celkem 3 divadla!), sbírce před­mětů, které se těšili oblibě císařů v paláci Štěstí a dlouho­věkosti

Čínská loďka

Téměř tři čtvrtiny celkové plochy Letního paláce tvoří ručně vyhloubené jezero Kunming.

Jezero Kunming

Podél břehu je kolonáda lemovaná stinným, krytým dřevěným koridorem. Je 728 metrů dlouhý, vyzdobený malbami zachycujícími výjevy z čínských pověstí a příběhů.  Koridor je zapsán v Quinesově kni­ze rekordů jako nejdelší malovaný objekt toho druhu na svě­tě. Obdivujeme se (jako  i jinde před tím) zářivosti barev…

Dřevěný koridor

… a stejně jako ve všech místech turistických atrakcí je i zde perfektně čisto… to platí i o toaletách a umývárnách…

Mramorová loď

Velkým zážitkem jsou krásné přírodní scénérie v blízkosti známé mramorové lodi, dekorativní kameny, obloukové mosty, z nichž nej­delší o 17 obloucích je zasvěcen Dračímu králi.

Také na návštěvu císařského letního paláce s rozsáhlým parkem budeme dlouho vzpomínat… Tak jako na pětidenní pobyt v hlavní čínské metropoli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *