Vrcholem večera je pekingská opera

Vrcholem večera, a podle nás jedním z největších zážitků celého zájezdu, je představení pekingské opery. Hodně zastínila vyhlá­šenou a více světoznámou gurmánskou pochoutku.

Cestou autobusem jsme seznámeni s obsahem představení. Dostá­váme instrukci, že v pekingské opeře se vrcholné výkony odměňují  již v průběhu představení spontánním potleskem.

Pekingská opera 2

Pro lepší orientaci je také dobré znát co charakterizují barvy líčení tváří:

  • Žlutá a bílá – mazanost
  • Červená – čestnost a loajalita
  • Černá – srdnatost a moudrost
  • Modrá a zelená – energičnost a podnikavost
  • Zlatá a stříbrná – mystičnost nebo nadpřirozená moc.

Líčení tváří má v Číně dlouhou historii, první doklady z doby dynastie Song  (960-1279). Jednoduše malované vzory na tvářích byly zjištěny i na nástěnných malbách  v hrobkách z doby násled­né dynastie Yuan. Dnes používané vzorymají inspiraci ve způsobu líčení užívaném převážně v době dynastie Ming.

V dřevěném divadle situovaném do hezkého, klasického parku prince Jonga, je asi 200 míst… Sál přízemní, jeviště snad jenom metrů nad zemí, zadní část hlediště trochu vyvýšena. Sedíme u stolků, kde se podává během představení čaj a císařské koláčky  (ja­ko naše svatební). Na stolcích jsou programy v angličtině a čín­šti­ně. Ticho očekávání přerušují hlasité zvuky dřevěných nástrojů (klapaček), gongů /činelů a bubnů. Postupně sledujeme ukázky  tří  oper.

Opera Křižovatky

Křižovatky

Císařsko vojenský chvílemi skoro thriller s artistic­ký­mi výkony, končící happyendem.

Opera sbohem má konkubíno

Sbohem má konkubíno

Drama o císařově milence (měl jsem dále­kohled a představitelka,  zpívající jemným vysokým hlasem, se mi moc líbila).

Chaos na dvoře dračího krále

A na závěr:

Chaos na dvoře dračího krále

Komediální kus s fantasticky ztvárněným opičím králem v hlavní roli. Ze zpívaného textu jsme samozřejmě nerozuměli ani slovo, stejně jsou na tom, ale prý i Číňané, neboť libreta jsou často psána ve starobylé čínštině. Ale škubavá gesta, mimika a artistické výkony předsta­vitele proslaveného opičího krále Sun Wu-k´ung nás plně okouz­lily.

Maska

90 minut přehlídky hereckých, pěveckých, tanečních a artistických výkonů, exotické hudby, nádherně zdobených, ručně šitých hedvábných kostýmů oslnivých barev i mistrovské líčení,  uchvátily všechny diváky včetně nás… Opravdu nevšední zážitek, který odměňujeme mnohokrát v průběhu představení a nakonec bouřlivým aplausem. Francouzi či Belgičané u našeho stolu po nás přitom trochu divně pokukují – vidno, že nebyli před představením řádně „proškoleni“ o zvyklostech.

Voda

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *